Șantierul abandonat al Drumului Județean Cehu Silvaniei - Jibou

Anul acesta au început lucrările de modernizare a Drumului Județean 196 limita cu județul Satu Mare - Horoatu Cehului - Benesat. Investiția se ridică la suma de 12,7 milioane de lei, adică 2,7 milioane de euro, din care 10,8 milioane de lei (2,3 mil euro) sunt de la Uniunea Europeană. Termenul de finalziare a celor 8 kilometri de drum care trebuie modernizați este 31 decembrie 2019. 

Lucrările sunt efectuate cu utilaje de la firma aflată în insolvență - Inserco - deținută de Mirel Chiș. Șoferii care tranzitează sona sunt nemulțumiți de modul în care se realizează lucrările.

Muncitorii au decopertat o bandă din Cehu Silvaniei până în Benesat și așa au lăsat-o. Pe o porțiune de 7 kilometri nu vezi niciun utilaj care să lucreze pe acea bandă. Abia la intrarea spre Benesat vezi vreo 5 utilaje care mai săpau ceva șanțuir, iar în Benesat un utilaj care dărâma un pod. Atât. În rest șantierul era abandonat.

Oamenii sunt foarte revoltați pe modul haotic în care se lucrează pe acel drum județean. 

Comentarii

nelu

16.09.2018 14:59

nu te baga lumea in seama si te apuci de scris articol. normal ca nu lucreaza ca e duminica

Eduard Farcaș

16.09.2018 15:04

In locul tau m-as ascunde in casa. Constatarea e facuta in timpul saptamanii, la solicitarea localnicilor din Benesat si Cehu Silvaniei

Angela P

16.09.2018 18:38

Lucrările au început inca de anul trecut. Nu pot înțelege de ce a fost nevoie sa fie decopertata aproape toată distanța ca apoi sa rămână atâtea luni fără a fi reasfaltată. Un drum de groaza pentru toți cei din zona, Rușine sa le fie celor ce au condus lucrările și și semnat contractele! Suntem nevoiți sa mergem prin sate ocolitoare(Ulciug, Vicea, Arduzel) și peste câmp sa ajungem in Benesat cu mașina întreaga! In alte tari intr-un an se reasfalteaza autostrăzi și zone centrale din orașe foarte aglomerate, la noi mereu durează de 5 ori mai mult!!! 

sile

16.09.2018 15:10

 O firmă de construcții , care se respectă, lucrează în schimburi, pe toată perioada cât timpul este frumos şi se odihnesc iarna , când nu pot construi.

Angela P

16.09.2018 18:40

Inca nu am văzut schimburile nici oamenii serioși din firma! Se lucrează mai incet ca oricând!

Mihai

16.09.2018 16:28

Din pacate daca zici ca nu se lucreaza, iti arata un om cu o lopata care sra pe marginea drumului si zice ca se lucreaza. Mi-am rupt masina pe drumul ala aproape un an. Bataie de joc

Mihai