COMUNICAT DE PRESĂ. GRAFIC DE OPERARE PENTRU SERVICIUL DE COLECTARE ŞI TRANSPORT – CT2 – Zonele 2, 3 şi 4

Informăm cetăţenii interesaţi că, potrivit Contractului de Delegare prin Concesionare a Gestiunii Activităţilor de Salubrizare a Judeţului Sălaj – Componenta Colectare şi Transport Deşeuri Muncipale – CT2 – Zonele 2, 3 şi 4, nr. 777 din 25.09.2018, începând cu data de 28.12.2018, în cele 44 Unităţi Administrativ Teritoriale din Aria de Delegare, va presta Serviciul de colectare şi transport a deşeurilor municipale noul Operator – Delegat, ASOCIEREA: SC INSTAL ROS SRL – SC CLEANMAN SRL.

Cu respectarea prevederilor legale în vigoare şi a clauzelor contractuale pe care le-am asumat, prestarea Serviciului se va realiza cu următoarea arhitectură de proceduri:

  • colectarea separată de la populaţie a deșeurilor menajere reciclabile pe 5 fracţii (reziduale şi 4 reciclabile - reciclabile de hârtie şi carton, plastic şi metal vor fi colectate în containere de 1,1 mc sau pubele de 240 litri, deşeurile de sticlă vor fi colectate prin aport voluntar în containere tip clopot de 1.100 litri) in orasul Şimleu Silvaniei, Crasna şi Nuşfalău, în punctele gospodăreşti din zona blocurilor și transportul acestora la Stațiile de Transfer (Crasna, Sînmihaiu Almaşului şi Surduc).

  • colectarea separată de la populaţie a deșeurilor menajere reciclabile pe 5 fracţii (reziduale şi 4 reciclabile - reciclabile de hârtie şi carton, plastic şi metal vor fi colectate în containere de 1,1 mc sau pubele de 240 litri, deşeurile de sticlă vor fi colectate prin aport voluntar în containere tip clopot de 1.100 litri) în punctele gospodăreşti amenajate in fiecare UAT membru ADI „ECODES Salaj”

  • colectarea separata pe 2 fractii in zonele de case din zonele 2, 3 si 4 si transportul la staţiile de transfer aferente fiecarei zone;

- deşeurile reciclabile de hârtie şi carton, plastic şi metal vor fi colectate „din poartă în poartă” în saci de plastic de culoare galbenă de 120 litri;

- deşeurile reziduale vor fi colectate „din poartă în poartă” în pubele de 120 litri.

  • colectarea separată de la populaţie a deșeurilor menajere reziduale și transportul acestora la instalația de tratare mecano-biologică de la Dobrin, prin intermediul staţiilor de transfer;

  • colectarea separată a deșeurilor similare de la operatorii economici/institutii publice și transportul acestora la staţiile de transfer;

  • colectarea separată și gestionarea deșeurilor periculoase din deșeurile menajere, cu exceptia celor cu regim special;

  • colectarea separată și gestionarea deșeurilor voluminoase provenite de la populație, instituții publice și agenți economici nesimilare celor menajere;

  • colectarea şi transportul deşeurilor provenite din locuinţe, generate de activităţi de reamenajare şi reabilitare interioară şi/sau exterioară a acestora;

  • colectarea deseurilor abandonate pe domeniul public

Prin prezentul Comunicat, dorim să informăm toţi utilizatorii şi beneficiarii Serviciului cetăţeni, agenţi economici, instituţii publice, administraţii locale din cele 44 de UAT-uri cu privire la Programul de colectare şi transport a deşeurilor menajere şi selective (reciclabile, fracţie uscată).

Asigurăm pe toţi beneficiarii Serviciului de întreaga noastră disponibilitate şi determinare în a presta un Serviciu de calitate, cu respectarea prevederilor legale în vigoare şi a standardelor europene în domeniul politicilor de mediu, rugându-i în acelaşi timp să ne sprijine cu un comportament adecvat şi corect pentru îndeplinirea acestor obiective.

 

PROGRAMUL DE COLECTARE A DESEURILOR MUNICIPALE

 

Unităţi

Administrativ

Teritoriale

Ziua de colectare separată:

-fracţie uscată

-fracţie umedă

Săptămâni

de colectare

1

SIMLEU SILVANIEI

-Zonele de blocuri: zilnic 6ºº-22ºº

-Zona de case: săptămânal - cf.

programului actual

2

ALMASU

Joi

saptamana 1 si 3

3

BABENI

Joi

saptamana 1 si 3

4

BALAN

Vineri

saptamana 2 si 4

5

BANISOR

Vineri

saptamana 1 si 3

6

BOBOTA

Luni

saptamana 2 si 4

7

BOCSA

Joi

saptamana 1 si 3

8

BOGHIS

Vineri

saptamana 2 si 4

9

CAMAR

Miercuri

saptamana 2 si 4

10

CARASTELEC

Vineri

saptamana 1 si 3

11

CHIESD

Joi

saptamana 2 si 4

12

CIZER

Joi

saptamana 1 si 3

13

CRASNA

Luni

saptamana 1 si 3

14

CRISTOLT

Miercuri

saptamana 1 si 3

15

CUZAPLAC

Miercuri

saptamana 1 si 3

16

DRAGU

Miercuri

saptamana 2 si 4

17

FILDU DE JOS

Vineri

saptamana 1 si 3

18

GALGAU

Miercuri

saptamana 2 si 4

19

GARBOU

Marti

saptamana 1 si 3

20

HALMASD

Miercuri

saptamana 1 si 3

21

HIDA

Joi

saptamana 2 si 4

22

HOROATU CRASNEI

Miercuri

saptamana 1 si 3

23

ILEANDA

Marti

saptamana 2 si 4

24

IP

Marti

saptamana 2 si 4

25

LETCA

Luni

saptamana 1 si 3

26

LOZNA

Miercuri

saptamana 1 si 3

27

MAERISTE

Vineri

saptamana 2 si 4

28

MARCA

Vineri

saptamana 1 si 3

29

MESESENII DE JOS

Marti

saptamana 2 si 4

30

NUSFALAU

Marti

saptamana 1 si 3

31

PERICEI

Miercuri

saptamana 2 si 4

32

PLOPIS

Joi

saptamana 1 si 3

33

POIANA BLENCHII

Joi

saptamana 2 si 4

34

RUS

Joi

saptamana 2 si 4

35

SAG

Luni

saptamana 2 si 4

36

SAMSUD

Miercuri

saptamana 1 si 3

37

SANMIHAIU ALMASULUI

Marti

saptamana 2 si 4

38

SARMASAG

Luni si Marti

saptamana 1 si 3

39

SIMISNA

Vineri

saptamana 2 si 4

40

SURDUC

Luni

saptamana 2 si 4

41

VALCAU DE JOS

Luni

saptamana 2 si 4

42

VARSOLT

Joi

saptamana 2 si 4

43

ZALHA

Vineri

saptamana 2 si 4

44

ZIMBOR

Marti

saptamana 1 si 3

 

foto - bucurestifm.ro

 

 

Adauga comentariu