Atleta Paula Todoran, suspendată patru ani pentru dopaj, în prima fază. Decizia finală abia peste o lună

Atleta Paula Todoran a fost suspendată patru ani, în prima fază, după ce a fost depistată că a folosit o substanță interzisă la Campionatul Mondial de Alergare – 50 kilometri, de la Brașov, de anul trecut din luna septembrie. Cazul este confidențial și potrivit unor surse din București, o decizia finală în cazul atletei din Zalău se va da abia peste o lună.

Directorul CSM Zalău, Silviu Mureșan a spus că această decizie nu este una definitivă și se așteaptă finalizarea acestui caz.

”Deocamdată această decizie nu este una definitivă. Noi așteptăm să vedem finalul acestui caz”, a afirmat Mureșan.

Paula Todoran nu a vrut să comenteze foarte mult pe marginea acestui subiect spunând doar că suspendarea este una provizorie.

”Suspendarea este una provizorie, iar cazul este confidențial”, a spus atleta zălăuană.

Paula Todoran a terminat cursa de anul trecut de la Broșov pe locul 16, cu timpul de 3 ore, 28 de minute şi 8 secunde.